مطالب خواندنی

شنبه, 19 بهمن 1398 07:20

کاربردهای لیزر دایود الکس در درمان

لیزر چیست؟

لیزر نوری تک رنگ و تک طول موج است. در لیزر موهای زائد عمدتا نور لیزر در رنگدانه ملانینی که در موها به وفور یافت می شود، جذب شده و سبب تخریب سلولهای سازنده مو میشود و به همین دلیل است که هرقدر مو ضخیمتر و مشکی تر باشد ،ملانین بیشتری دارد که  نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحتتر از بین می رود. در عین حال چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن کمتر باشد، یعنی بیمار سفیدتر باشد، انرژی کمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر دایود الکس مو کمتر می شود.

کاربردهای لیزر دایود الکس در درمان

لیزر یک نوع نور برانگیخته شده و حاوی انرژی است که به طور طبیعی در طبیعت وجود ندارد ولی با تکنولوژی خاص در شرایط آزمایشگاهی به وجود آمده است و می توان آن را با وسایل خاصی ایجاد نمود. نور طیفی از امواج الکترومغناطیس مرئی و نامرئی را شامل می شود ولی لیزر تنها یک طول موج را در بر می گیرد به همین علت به آن نور یک رنگ نیز می گویند. انرژی موجود در تابش لیزر می تواند تا هزار برابر انرژی نور باشد که سبب خاصیت های ویژه ان شده است. لیزر دقت بلایی دارد و انتشار آن کم است.به علت این خاصیت است که لیزر ها می توانند در مسیر مستقیم انتشار پیدا کنند و شعاع تابش آن ها افزایش پیدا نکند.

این خصوصیات را گفتیم که علت کاربرد های گسترده نظامی، پزشکی و علوم و تحقیقات لیزر را مشخص کنیم.از چهار دهه پیش تحقیقاتی نسبت به کاربردهای لیزر در درمان بیماری های پوستی انجام شد و امروزه دستگاه های کم عارضه و پر کاربرد لیزر آن را برای مصارف پزشکی بسیار مناسب کرده است. با انتشار لیزر به مولکولها، این انرژی توسط آنها جذب می شود و سبب تخریب آن ها می شود. به علت انتشار پایین به سلول های مجاور آسیبی وارد نمی شود و به علت تک موج بودن فقط سلول های خاصی را هدف قرار می دهد. مثلا لیزر با طول ۵۸۵ نانومتر سبب تخریب ساختمان های عروقی می شود و به همین علت در عروق واریسی، ضایعات همانژیومی و لکه ها و خال های عروقی به کار می رود.

 

 

خواندن 33 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 19 بهمن 1398 07:20

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تمامی حقوق سایت متعلق محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Search